Хамилтон: Остин е добра патека за нас

Луис Хамилтон има шест победи на трките во САД, а седмата може да му донесе титула, но Британецот не е еуфоричен иако петтата титула ја има на дофат. Сепак, традицијата е на негова страна.

Пилотот на Мерцедес има 67 бода предност на четири трки до крајот и само чудо може да му ја одземе титулата. Математиката вели дека уште за две недели, во Остин, Хамилтон може да дојде до титулата со која би им се придружил на Михаел Шумахер и Хуан Мануел Фанџо.

„Патеката во Остин обично е добра за нас, одвај чекам повторно да се тркаме таму“, изјави Хамилтон, кој смета дека клучна била трката во Монца, на која тој победи и ја презеде контролата врз генералниот пласман.

 

- Оглас -

Најнови вести