Хаос и неодговорност, во Франција се одигра меч со 400 гледачи кои влетаа на терен (Видео)

Француската јавност е во шок откако беше откриено дека во неделата, во околината на Стразбур се одиграл еден фудбалски натпревар на кој имало околу 400 гледачи. Да биде шокот уште поголем, публиката влегла и на теренот за да ја прослави победата на едниот тим со 2-1.

Епидемијата на корона-вирусот однесе речиси 30.000 животи во Франција, а Владата забрани спортски мечеви до 1 септември. Општинската полиција интервенирала, но не можела да го спречи одигрувањето на мечот.

„Глупост и неодговорност може да доведат до катастрофална здравствена ситуација во нашиот регион. На подрачјето и на лекарите не им треба нова драма. Имаме снимки, прекршителите ќе бидат казнети“, изјави заменик-градоначалникот на Стразбур.

Стадионот бил користен без одобрение, а однесувањето на присутните на илегалниот меч, може да придонесе за нови случаи на заболени од вирусот ковид-19.

Погледнете што се случувало по последниот свиреж на судијата:

- Оглас -

Најнови вести