Херта со последен здив го спречи налетот на „милионерите“

Херта ја прекина низата на Борусија Дортмунд со гол постигнат од пенал во 91-та минута од мечот за конечни 2-2 на „Сигнал Идуна“ стадионот. „Милионерите“ ја пропуштија шансата да се зацврстат на врвот и да ја запишат петтата победа во низа во 9. коло, а сега имаат само два бода (21) повеќе од второ пласираниот Баерн Минхен (19).

Џејдон Санчо на два пати ја тресеше мрежата на Херта, во 27-та минута, пред Калу да израмни на неколку минути пред паузата, за потоа Санчо повторно да се запише во листата на стрелци, во 61-та минута од средбата. Ексфудбалерот на Челзи беше повторно прецизен од белата точка во првата минута од судиското надополнување.

Баерн Минхен доста се намачи за да го совлада тимот на Мајнц со конечни 2-1, „баварците“ полека влегуваат во ритам со вториот триумф на последните два меча во германскиот шампионат. За избраниците на Нико Ковач, победата ја донесоа Леон Горецка (39‘) и Тијаго Алкантара (62‘), а почесниот гол за домаќините го постигна Боетис во 48-та минута.

Со идентичен резултат и Аугзбург славеше гостинска победа кај Хановер (1-2), додека Волфсбруг оствари убедлив триумф од 3-0 протиф Фортуна Дизелдорф.