И Дортмунд покажува мускули

Борусија Дортмунд го растури Нирнберг со 7-0 и се искачи на второто место во Бундеслигата, само со два бода заостанување зад Баерн Минхен. Ројс беше двоен стрелец, а голови дадоа и Ларсен, Хакими, Аканжи, Санчо и Вајгл. По пет кола сезонава, Борусија има дадено 15 гола, што е одличен просек од три по натпревар.

Точно 75.700 фанови на „Идуна парк“ уживаа во гол-шоуто на „жолто-црните“. Борусија олку голови нема дадено од ноември 2016 година, кога во Лигата на шампионите ја совлада Легија со 8-4.

Резултати од денешните натпревари: Фортуна – Баер Леверкузен 1-2, Борусија Менхенгладбах – Ајнтрахт 3-1, Борусија Дортмунд – Нирнберг 7-0, Мајнц – Волфсбург 0-0, Лајпциг – Штутгарт 2-0.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести