Ибрахимовиќ се враќа во Милан?

Златан Ибрахимовиќ, кој неодамна кажа дека кариерата сака да ја заврши во својот Малме, сепак би го напуштил ЛА галакси на почетокот на 2019 година за да оди во еден друг европски клуб. Италијанските медиуми тврдат дека новиот клуб на Ибра ќе биде Милан.

Наводно, агентот Мино Рајола веќе преговара со директорот Леонардо за враќање на Швеѓанецот во редовите на Милан, а првите контакти донеле охрабрувачки резултати. Се шпекулира дека Златан би дошол во Милан во јануари и ќе потпише договор на шест месеци.

Популарниот Ибра верува дека може да игра на високо ниво во Европа, а и менаџерот го охрабрува на таков потег. Милан со Ибрахимовиќ во составот би се обидел да стигне до Лигата на шампионите, сеедно дали преку Серија А или Лигата на Европа.

Златан и сопругата го обожаваат Милано и сакаат таму да живеат. Ибрахимовиќ за Милан играше две сезони и даде 42 гола. Има и една титула, и тоа е последното „Скудето“ на Милан, по што почна доминацијата на Јувентус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести