ИН МЕМОРИАМ: Почина Благој Истатов

Македонската голманска легенда, Благој Истатов почина. Истатов, кој имаше 71 година, ќе остане запамтен не само како еден од најдобрите голмани кај нас туку воопшто како еден од најдобрите кои поминале на фудбалскиот терен.

Започна во тимот на Беласица од Струмица, а потоа ги бранеше боите и на Победа Прилеп, Партизан и холандскиот Утрехт. По завршување на кариерата, тој не престана да се дружи со фудбалот. Отвори и своја фудбалска школа „Истатов“, која работи во Дојран.

Нека му е вечна слава.

- Оглас -

Најнови вести