Иновативен тренер: Резервниот голман го стави да игра во нападот (Видео)

Во меч од петтото коло на фудбалското првенство во Филипини, на дуелот Махарлика од Манила и Мендиоле, тренерот на гостинскиот тим Дан Падернал направи чудна замена. Во 92-рата минута, на местото на напаѓачот Кенри Балобо, во игра го внесе Стефан Апија.

Иако Апија беше пријавен како резервен голман, тој се појави во играчки дрес и истрча на теренот да игра, а не да брани. Оваа измена на гостите беше навистина чудна, посебно ако се знае дека на клупата за резерви имаше доволен број играчи кои можеа да влезат на местото на Балобо, а не да става и втор голман на теренот.

НЕСЕКОЈДНЕВНАТА ЗАМЕНА ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ТУКА.

My country’s league (Philippines Football League) has recently concluded, but not without its share of odd moments. In a vital match to see who would qualify internationally, Mendiola subbed on a second string KEEPER to play at STRIKER. I’ve seen outfield players go in net, but not the opposite! from r/soccer

My country’s league (Philippines Football League) has recently concluded, but not without its share of odd moments. In a vital match to see who would qualify internationally, Mendiola subbed on a second string KEEPER to play at STRIKER. I’ve seen outfield players go in net, but not the opposite! from soccer

- Оглас -

Најнови вести