Историја за Ана Караско – Прва дама светски првак во мотоспортовите

Дамата од Мурсија, Ана Караско е нов светски првак во Суперспорт 300 и првата жена во мотоспортовите што ја освоила светската круна.

Караско успеа на својот мотор на патеката Мањикур во Франција да биде тринаесеттопласирана и за еден бод да ја освои шампионската титула во Генерален пласман. Нејзиниот сонародник Мика Перез го освои второто место во завршниот поредок со 92 бода, еден помалку од новата спортска хероина на Шпанија и прва дама што освоила светска круна во мотоспортовите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести