Италијанецот Џилардино заминува во пензија

Алберто Џилардино, поранешниот фудбалер на Милан, Фиорентина и многу други калчолигаши, одлучи да ѝ стави крај на фудбалската кариера откако летово не најде нов клуб. Триесет и шест годишниот голгетер минатата сезона ја мина во дресот на Специја, во текот на летото доби понуда од Про Пјаченца, клуб од Серија Ц, но одби да заигра за нив со цел да стави крај на активното играње фудбал.

Во неговата кариера играше за Пјаченца, Верона, Парма, Милан, Фиорентина, Џенова, Болоња, Емполи, Пескара, постигна вкупно 273 погодоци за сите клубови и за репрезентацијата, а како најголем успех што го постигнал е освојувањето на Светското првенство со Италија во 2006 година, како и Лигата на шампиони со Милан една година подоцна.

- Оглас -

Најнови вести