Јанески и тројката на Мираковски го оставија Работнички непоразен

Првото кошаркарско градско дерби сезонава му припадна на Работнички, кој во „Јане Сандански“ славеше со 90:88. Актуелниот првак остана лидер на табелата како единствен непоразен тим сезонава.

Притисокот што го прави ова дерби, донесе неизвесна кошарка, никој не можеше да се одлепи, и јасно беше дека финишот ќе го одлучи победникот.

Марјан Јанески беше супер расположен, даде шест тројки од шест обиди, a и од рекетот беше опасен и тој беше човекот на мечот во првите 35 минути. Клучните поени беа дело на Мираковски кој погоди тројка за плус три која му донесе психолошка предност на гостинскиот тим.

Кулминацијата на драмата беа последните две минути во кои се влезе во 86-86. Мираковски погоди тројка за 89-86 на 58 секунди до крај, Магдевски не одговори на ист начин, а потоа Работнички потроши 24 секунди без да шутне, па на 15 секунди до крај, домашните имаа напад. Симоновски не погоди тројка, но Стојановски ја фати топката и беше фаулиран. Тој ги погоди пеналите, додуша второто несакајќи, за 88-89.

Ветеранот Мираковски од пенал линијата стави точка на 1,8 секунди до крајот, иако можеше да се случи и чудо ако со звукот на сирената Бојиќ дадеше тројка преку целиот терен, а беше блиску до тоа. МЗТ имаше уште еден обид преку Симоновски, но и тој не успеа од својата половина.