Јуве веќе продаде дресови колку целата претходна сезона

Продажбата на дресови на Јувентус е зголемена за 145,5 проценти во однос на 2017 година, а сето тоа е резултат на купувањето на најдобриот фудбалер на светот за минатата година, и еден од тројцата најдобри за оваа, Кристијано Роналдо.

Популарноста на Португалецот си носи резултати на финансиски план, па Јуве за два месеци, во своите официјални продавници во Торино и Рим, како и преку интернет, продал ист број на дресови колку во целата сезона 2017/2018. Во целата Европска унија, во месец август, преку интернет се продадени 145,5 отсто повеќе дресови од лани истиот месец.

Поради огромниот интерес и побарувачка на дресови, нарачана е нова тура дресови кои треба да пристигнат кон крајот на октомври.

Во септември, дресовите на Јуве со името на Роналдо на грбот, се најпродавани во Италија и Австрија. Во Шпанија и Велика Британија, дресот на Роналдо е дури седми по популарност.

Детските дресови на Роналдо, се продаваат за дури 245 проценти повеќе отколку лани, кога тој играше за Реал Мадрид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести