Јувентус ќе го искористи Дибала како мамка за да го добие Погба

Јувентус подготвува план како да го врати Пол Погба во Торино. Италијанскиот првак веќе подолго време сака во своите редови да го донесе играчот кој блесна токму во „црно-белиот“ дрес. Погба сега е дел од Манчестер јунајтед, каде и ја започна кариерата, но сепак не покажува ни дел од квалитетот кој го демонстрираше во Јувентус.

Погба не е во добри односи со тренерот на Манчестер, Жозе Мурињо, па се поизвесно е дека ќе си замине од „Олд Трафорд“. Најтрофејниот англиски клуб пред две години плати 105 милиони евра за Погба и сега сигурно нема така лесно да се откаже од него.

Јувентус подготвува „мамка“ за да го реализира трансферот на Погба. Италијанскиот првак може да се откаже од Пауло Дибала и да го понуди Аргентинецот како дел од трансферот на Погба. Дибала нема многу среќа во Јувентус, бидејќи не може да се избори за место во стартниот тим. По доаѓањето на Роналдо во Торино, Дибала е „закован“ на клупата за резерви, а сигурно тоа воопшто не му одговара.

Освен евентуалната размена меѓу Погба и Дибала, Јувентус во овој трансфер ќе учествува и со пари. Оваа претпоставка за можна размена, најрано може да се случи во јануари, кога започнува зимскиот преоден рок.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести