Јувентус осамен на врвот во Серија А, Манџукиќ го реши Наполи

Избраниците на Анчелоти изненадија во воведните 10 минути, откако Бонучи испрати погрешно додавање, а грешката на дефанзивецот ја казни Мертенс. Сепак, Јуве брзо се опорави, а во 26-тата минута стигна и израмнувањето. Кристијано Роналдо нафрли одлична топка пред голот на Оспина, а Манџукиќ упати одличен удар со глава за 1-1.

На домаќините не им беше потребно многу време да го постигнат водечкиот гол на средбата. По само четири минути во вториот дел, по одбиениот удар на Роналдо, Манџукиќ беше најблиску до топката и го запиша својот втор гол на мечот реализирајќи за 2-1.

Наполи остана со играч помалку во 60-тата минута, Марио Руи го заработи вториот жолт картон, и му нанесе на својот тим уште поголеми проблеми. Конечните 3-1 ги постави Бонучи во 76-тата минута, а Роналдо одново се најде во улога на асистент. Португалецот беше највисок по скокот по изведениот корнер, а Бонучи го смени правецот на топката, за да заврши по трет пат во мрежата на Оспина.

Јуве со оваа победа остануваат максимални во Серија А, со седум победи на исто толку натпревари и освоени 21 бода, Наполи останува на втората позиција засега со 15 бода.

- Оглас -

Најнови вести