Како гласаа Меси, Роналдо и останатите ѕвезди?

Лука Модриќ ја прекина речиси еднодецениската доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси во прогласувањето за најдобар фудбалер во светот. Откако Хрватот неодамна ја доби Златната топка на УЕФА, синоќа беше прогласен и за најдобар фудбалер во светот. Лука доби 313 поени, додека на второто место е Роналдо со 223 отсто од гласовите. Трет заврши Мохамед Салах со 134 поени.

Во гласањето за најдобар свој удел имаа и сите селектори и капитени на сите репрезентации. Тоа значи дека како капитени на Аргентина и на Португалија учествуваа и Меси и Роналдо. Тие имаа право да одберат тројца фудбалери и да поделат по 5,3 и 1 поен.

Меси успеа да го погоди победникот, па на Модриќ му даде најмногу поени. Три поени од Меси завршија за Килијан Мбапе, додека на Роналдо му даде еден бод. Знаејќи дека ќе му биде најголем ривал во трката за најдобар фудбалер во светот, Роналдо реши да не му даде пет поени на Модриќ. Од Португалецот пет поени доби Рафаел Варан, додека за Модриќ беа резервирани три поени. Еден бод доби и Антоан Гриезман.

Еве како гласаа останатите ѕвезди кои имаа право да го дадат своето мислење.

Един Џеко – Лука Модриќ 5, Мохамед Салах 3, Кристијано Роналдо 1.

Еден Азар – Модриќ 5, Варан 3, Мбапе 1.

Радамел Фалкао – Модриќ 5, Роналдо 3, Мбапе 1.

Антонио Валенсија – Меси 5, Роналдо 3, Модриќ 1.

Горан Пандев – Модриќ 5, Гриезман 3, Роналдо 1.

Роберт Левандовски – Модриќ 5, Варан 3, Мбапе 1.

Серхио Рамос – Модриќ 5, Роналдо 3, Меси 1.

Александар Коларов – Меси 5, Де Бројне 3, Модриќ 1.

Мануел Нојер – Азар 5, Модриќ 3, Варан 1.

 

- Оглас -

Најнови вести