Канте откри дека го одбил ПСЖ: Нема потреба да менувам средина

Фудбалерот за врска на Челзи, Н’голо Канте, за француските медиуми откри дека одбил понуда од ПСЖ, бидејќи не сакал да ја менува средината. Французинот вели дека е среќен во Лондон, има важна улога во редовите на тимот кој го води Маурисио Сари.

„Немаше потреба да ја менувам средината. Имаше неколку заинтересирани клубови, ПСЖ испрати конкретна понуда, но, по разговор со луѓето со претставниците на Челзи одлучив да останам, најважно е да бидам среќен. Клубот смета на моите услуги, убаво ми е тука, па логично за мене беше да ја продолжам кариерата со овој клуб“, истакна Канте.

Откако во 2015 година пристигна во редовите на Лестер, кариерата на Канте се движеше само во нагорна линија. По освоената титула во Англија со „лисиците“, следанта сезона стана шампион со Челзи, а летово со француската репрезентација стана владетел на светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести