Карабао куп: Победи за Сити, Фулам, Бурнемаут

Манчестер сити не дозволи изненадување во Карабао купот, па со убедливи 3-0 го победи тимот на Оксфорд. Стрелци на погодоците беа Габриел Жесус и Ријад Марез, во 36-тата, односно 78-та минута од средбата, додека во третата минута од судиското надополнување како стрелец се запиша и младиот Фил Фоден.

Фулам беше подобар од Милвол во малото градско дерби, и во следната фаза од овој куп патува по победа од 3-1. Барнли претрпе шокантен пораз од Бартон од 2-1, домаќините направија комплетен пресврт откако по првите 45 минути од средбата се најдоа во негатива од еден гол.

РЕЗУЛТАТИ КАРАБАО КУП:

Оксфорд – Манчестер сити 0-3

Бартон – Барнли 2-1

Милвол – Фулам 1-3

Вajкомб  – Норвич 3-4

Престон – Мидлсбро 2-2 (победникот се одлучува на пенали)

Блекпул – КПР 2-0

Бурнемаут – Блекбурн 3-2

Вулверхемптон – Лестер 0-0 (пенали)

- Оглас -

Најнови вести