Каталонците се жалат на новите термини за ЛШ

Раководството на Барселона се плаши дека утре, кога ќе игра од 18.55 часот против ПСВ Ајндховен, ќе има помалку публика на „Камп ноу“ отколку кога играле од 21 часот или во стариот термин за Лигата на шампионите од 20.45.

За шпанските клубови не е ништо чудно кога се игра во работни денови мечевите да почнуваат и по 22 часот, па затоа овој термин од 19 им делува безмалку денски.

Терминот од 19 часот не е според шпанските навики за одење на стадион, особено не во најголемиот каталонски град, каде што работното време е такво што може многу луѓе да не се во можност да дојдат на стадион и да го гледаат овој меч од елитното натпреварување. Особено проблем да стигнат навреме ќе имаат фановите кои се од другите градови.

Другите пет меча (по два пати со Интер и Тотенхем и гостувањето кај ПСВ) од првата фаза во ЛШ, Барса ќе ги игра со почеток во 21 часот.

- Оглас -

Најнови вести