Киево може да биде казнет со 15 бодови

Екипата на Киево ја имаше честа да биде првиот домаќин на Кристијано Роналдо во меч од Серија А. На таа средба, гостите од Торино заостануваа со 2-1, но на крајот успеаја да победат и не дозволија никакво изненадување.

Во следните два меча, „летачките магариња“ освоија само еден бод и се на последното место на табелата во Серија А. Сега ситуацијата може да биде уште полоша за клубот од Верона. Весникот „Газета дело спорт“ открива дека денеска започнува судењето на Киево поради „неправилните договарања со Чезена“. Чезена е тим кој поради банкрот, летово згасна, а потоа беше реактивиран и започна со натпреварување во Серија Д, односно најнискиот ранг на натпреварување во Италија.

Киево и Чезена „ се договарале“ за трансфери на играчи, односно продавање едни на други за многу поголема вредност од реалната, за да може да се покаже профит во работењето.

Обвинителот бара Киево да биде казнет со 15 бодови во тековната сезона, што би значело дека екипата ќе отиде во минус 14 бодови, според актуелната состојба на табелата. Тоа речиси сигурно ќе значи и испаѓање на „летачките магариња“ од Серија А на крајот од сезоната.

- Оглас -

Најнови вести