Кикс на Селтик, Рома и Челзи, но има време за „зицер“ добивка

Фаворитите кои се на хартија не секогаш успеваат на теренот да ја завршат работата како што посакуваат. Шкотскиот првак Селтик гостуваше кај Килманрок и водеше со 1:0 на полувремето, но во вториот дел се случи чудо. Во последните 25 минути од мечот, Килманрок даде два гола и не само што не дозволи Селтик да победи, туку со целосен пресврт стигна до трите бода.

Челзи имаше перфектен биланс од пет победи по ред во Премиер лигата и беше голем фаворит на гости кај Вест Хем во градското дерби. Домаќините знаеја дека главна цел треба да им биде да не примат гол, па се орјентираа на одбраната. Челзи имаше речиси три четвртини посед на топка, но тоа беше залудно, бидејќи дуелот заврши без голови.

Рома никако да излезе од криза во Серија А. „Римската волчица“ останува само со една победа од пет средби, откако загуби на гости кај Болоња со 2:0. Ако „паднавте“ на некој од овие три фаворити, ред е да има „вадење“ на оние гиганти кои своите мечеви ги играат вечерва.

ФРОСИНОНЕ – ЈУВЕНТУС (20:30 Ч.)

Италијанскиот првак нема грешка во Серија А и многу веројатно е дека така ќе остане и по вечерашното гостување кај Фросиноне. „Старата дама“ едноставно не греши против вакви противници, па затоа е речиси 100 отсто сигурно дека трите бода се за гостите.

Иако ќе бидат без суспендираниот Даглаш Кошта, како и повредените Сами Хедира и Матиа де Шиљо, а неизвесен е Андреа Барзаљи, Јувентус треба лесно да победи. Кристијано Роналдо може на овој дуел да го истури целиот бес по добиениот црвен картон во Лигата на шампиони против Валенсија. Ронално сега ќе паузаира во елитната европска лига, па затоа сигурно е дека нема да се штеди вечерва.

Тренерот на Јуветус, Масимилијано Алегри е можно да направи промена во формацијата и да го стави Дибала во стартниот состав. Роналдо би бил најистурен во нападот, а Манџукиќ, Дибала и Бернардески ќе бидат поумерени. Ако оваа „четворка“ се појави на теренот, јасно е дека Јувентус ќе изгледа многу офанзивен, па головите ќе бидат неминовни.

Предлог тип: 2&3+ (1.70)

 

БЕНФИКА – АВЕС (19:30 Ч.)

Бенфика на свој терен брка победа за повторно да се врати на лидерската позиција на табелата во Португалија. Фактот дека играчите на гигантот од Лисабон се уморени поради настапот во Лигата на шампиони, значи дека може да има потешкотии.

Сепак, доброто е тоа што денешен противник е Авес. Тоа е тим кој ќе се бори за опстанок, а во досегашните четири меча има само едно реми и три порази. Тоа значи дека „единицата“ не треба да е никаков проблем, а фактот дека во Португалија често влијае и гол разликата, треба да очекуваме и погодоци во мрежата на гостите.

Предлог тип: 1&3+ (1.47)

 

БАРСЕЛОНА – ХИРОНА (20:45 Ч.)

Сите оние кои ќе го следат овој меч, сигурно е дека ќе очекуваат погодоци. Тоа е и нормално за Барселона, која досега во Примера на 4 меча има дадено 14 погодоци, односно 3,5 по меч. Хирона не е ривал на исто ниво како гигантот од „Камп Ноу“, но гостите барев во добра форма доаѓаат на овој дуел. Имаат две победи по ред, а желба им е да направат изненадување на најголемиот стадион во Шпанија.

Се очекува отворена игра и голови во двете полувремиња, па затоа најдобро е да се типува по новата игра 1-3 голови во прво полувреме и 1-3 голови во второ полувреме.

Предлог тип: 1-3 ПП, 1-3 ВП (1.80)

 

ОЛИМПИК ЛИОН – ОЛИМПИК МАРСЕЈ (21 Ч.)

Дербито во Франција е како „шлаг“ за викендов. Марсеј против Лион се нема израдувано на последните осум првенствени средби. Лион и вечерва ќе има една голема предност, а тоа е домашниот терен. Лион тоа не треба да го уплаши и гостите да продолжат со својата офанзивна играч. По ПСЖ, Марсеј е вториот најефикасен тим, со 14 гола на 5 средби, односно речиси три по меч.

Ако се запази традицијата дека Лион не губи, но и фактот дека Марсеј игра многу напаѓачки, може да се игра комбинација на тип.

Предлог тип: 1Х&2-5 (1.67)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести