Кина веќе не е „ветената земја“ за фудбалерите

Карлос Тевез, Жервињо, Паулињо, Витсел, Оскар, Демба Ба, Мохамед Сисоко, Асамоа Гијан, се дел од фудбалерите кои настапуваа(т) за кинески клубови, а врвот на популарноста, кинеската лига го достигна пред две години, кога врвни фудбалери заминуваа таму.

„Дојдов во Кина поради пари, не ми е грижа што не играм на Светско првенство. Не сакам да бидам сиромашен кога ќе остарам и да живеам од сеќавањата дека некогаш сум играл за Бразил на СП“ – изјави Оскар, кој во јануари 2017 прејде од Челзи во Шангај.

Но, Суперлигата на најголемата земја на светот по бројот на жители, не го направи планираниот бум, и веќе не е „мека“. Toa се одрази и на спонзорите, ТВ компаниите, лигата веќе не е толку атрактивна, па играчите се решаваат да се вратат во Европа.

Си заминаа Аксел Витсел кој од Тијанџин се пресели во Борусија Дортмунд, Жервињо е нов член на Парма, Гаел Какута замина во Рајо Валјекано, Џексон Мартинез е позајмен во Портимоненсе во Португалија, Жозе Фонте е во Лил, Немања Гудељ во Спортинг Лисабон. Сите овие играчи летово ја напуштија Кина.

- Оглас -

Најнови вести