Клоп: Сити и ПСЖ треба да добијат казна од УЕФА

Јирген Клоп верува дека англискиот ривал Манчестер сити и францускиот првак Пари Сен Жермен, мора да бидат казнети од УЕФА, доколку навистина го прекршиле правилото за финансиски фер-плеј.

„Ако Сити и ПСЖ се навистина виновни, нешто мора да се случи. Тие мора да бидат казнети. Само нешто имам прочитано за нивното непочитување на правилата, а ако е тоа вистина, не смеат да се извлечат без казна. Секој што ги прекршува правилата, мора да добие санкција. Ако е се во ред тогаш добро, но ако не е, мора да има казна“, рече Клоп, чиј Ливерпул е голем ривал на Манчестер сити во трката за титулата во Премиер лигата.

Ливерпул во летниот преоден рок потроши 182 милиони евра, но остана во скпол со прописите, па затоа Клоп уште повеќе инсистира дека секој кој не ги почитувал правилата, мора да добие и казна.

 

- Оглас -

Најнови вести