Кожув поразен од албанската Теута во БИБЛ

Кожув е поразен од албанската Теута со 85:94 во мечот од регионалната Балканска лига (БИБЛ) во кошарка. За гевгеличани, ова беше втор настап сезонава и втор пораз, додека Теута има 3-0, а ова им беше прво гостување и прв успех.

По 30 минути игра, гостите имаа 16 поени плус, но Кожув заигра одлично, ја стопи негативата и на три и пол минути пред крајот, дојде на 81-84. Сепак, по тајмаутот, улогите се сменија, Теута реализираше во наредните четири напади и се одлепи на 81-92, со што го одлучи победникот.

Пековиќ со 23 поени беше најефикасен во поразениот тим, Радуловиќ даде 16, а Мишковиќ и Караколев по 13. Кај гостите, тројца поединци имаа 20 или повеќе поени.

Кожув имаше повеќе скокови и асистенции, малку подобра реализација на шут, но и десет загубени топки повеќе, што беше клучно бидејќи Теута даде многу лесни поени од контранапади. Наредниот настап на тимот на тренерот Павле Николов во БИБЛ е на 14-ти ноември, на гости кај косовскиот претставник Башкими.