Кралевите ја научија лекцијата од минатата сезона, Реал со три „парчиња“ ја почести Барселона (ВИДЕО)

Реал Мадрид славеше со 3:1 во најголемото фудбалско дерби, Ел Класико, против Барселона. Кралевите ја научија лекцијата од последната средба во Ла Лига, кога токму на „Сантијаго Бернабеу“ загубија со 0:4, не ги повторија грешките и со два гола во првото полувреме ја најавија победата во 185-тото Ел Класико.

За Барселона ова е второ големо разочарување во последните четири дена, откако во средата одигра 3:3 со Интер на домашен терен и шансите за пласман во осминафиналето во ЛШ ги сведе на теорија.

Иако поседот на топката им припадна на Каталонците, како и бројот на шутеви, но во првото полувреме кога беа постигнати двата гола, доминираше триото на Реал од средниот ред, Крос, Модриќ и Чуамени.

Токму Крос има клучна улога во постигнувањето на првиот гол на Реал во 11-тата минута, одлично го проигра во празен простор Винисиус Жуниор, кој излезе сам пред голманот на Барселона, Тер Штеген, кој го запре шутот на Бразилецот, но одбиената топка дојде до Бензема, кој со прецизен шут го отвори резултатот.

На 2:0 зголеми Федерико Валверде со одличен шут од 17-тина метри. Интересно, ова е само втор гол на Реал во дуелите со Барселона, кој од 1998 година, па досега го постигнува со удар надвор од шеснаесетникот.

Во вториот дел, Кралевите ѝ ја препуштија иницијативата на Барселона и својата шанса ја бараа преку контранападите. Токму од таква акција Бензема во 52-рата минута постигна гол, но беше поништен поради офсајд.

Првата голема шанса за Барселона дојде во 78-мата минута, кога Фати прв дојде до одбиената топка во шеснаесетникот на Реал и силно шутираше, но топката помина покрај десната статива.

Неизвесност во дербито внесе Феран Торес со голот во 83-тата минута, по асистенцијата на Роберт Левандовски. Сите дилеми околу победникот ги реши Родриго со голот од пенал во 91-вата минута.

По дербито, Реал Мадрид се осамостои на лидерската позиција на табелата со 25 бода, додека Барселона остана на 22 бода.