Кулминација на „Енфилд Роуд“ – За 7 минути се тресеа мрежите на Облак и на Едријан (Видео)

Роберто Фирмино погоди од втор обид во четвртата минута од првото продолжение на „Енфилд роуд“, но флипер-голот на Бразилецот го анулира Маркос Љоренте само 180 секунди подоцна и сега е 2:1 за Ливерпул, но Атлетико е поблиску до четвртфиналето во Лигата на шампионите.

Фирмино најпрво ја погоди стативата, а одбиената топка ја смести во мрежата на Јан Облак. Љоренте успеа да намали на 1:2 со убав гол во 97-мата минута, а овој резултат им одговара на гостите од Мадрид.

Во регуларниот дел беше 1:0 за Ливерпул, ист резултат со кој Атлетико победи во Мадрид, а сега со 2:1 за европскиот првак едно е јасно, дека ќе нема пенали.