Левандовски е кошмар за Волфсбург, Дортмунд маршира во Бундеслигата

Баерн Минхен го истури гневот врз Волфсбург со победа од 3-1 во мечот од рамките од 8. коло во Бундеслигата. Левандовски одново ја тресеше мрежата против „волците“, кои веќе му се омилен противник на Полјакот.

Голгетерот на „баварците“ прво погоди во 30-тата минута, а за 2-0 зголеми кон почетокот на второто полувреме. Баерн остана со играч помалку на теренот откако Робен заработи втор жолт картон, па домаќините ја искористија ситуацијата да ја намалат негативата преку Вегхорст во 63-тата минута. Сепак, Хамес Родригез ги реши сите дилеми во 72-та минута, погоди на асистенција на Левандовски.

Со овој триумф Баерн најави излегување од кризата, во која немаа остварено позитивен исход на четири последователни средби во сите натпреварувања.

Борусија Дортмунд славеше убедливо на гостувањето на Штутгарт со 4-0. „Милионерите“ веќе по три минути стигнаа до предност преку младиот Санчо, а Ројс и Алкасер погодија за високи 3-0 веќе по 25 минути игра. Конечните 4-0 ги постави Филип во 85-тата минута од средбата.

Со 20 освоени бодови по осум меча, Дортмунд останува на чело на табелата, со четири бода предност во однос на второ пласираниот Баерн.