Лион победи и поцрвене, лудница во Марсеј

Олимпик Лион со победата вечерва, и поразот на Лил, се искачи на второто место во францускиот шампионат, како најблизок ривал на неприкосновениот лидер Пари Сен Жермен.

Освен тоа што триумфираше во Дижон со три гола во првото полувреме, екипата на Лион доби и еден црвен картон. Судиите беа расположени за покажување црвени картони, па исклучен беше и играч на домашниот тим.

Црвен картон имаше и во редовите на уште четири екипи, а една од нив беше Олимпик Марсеј. Тимот од југот на Франција долго го држеше водството од 2-1, но во претпоследната минута од регуларните 90, Стразбур изедначи. Кога се чинеше дека двата тима ќе освојат по еден бод, Жермен постигна гол за голема радост на „Велодром“ и Марсеј се искачи на третата позиција, со еднаков број бодови како вториот Лион.

Резултати: Амиен – Рен 2:1, Бордо – Лил 1:0, Каен – Монпелје 2:2, Дижон – Лион 0:3, Марсеј – Стразбур 3:2, Ним – Гингамп 0:0. Вечерва играат ПСЖ – Ремс.

- Оглас -

Најнови вести