„Лисиците“ ќе ги вкусат „карамелите“ од Мерсисајд

Како и секоја сабота, па така и денес се играат стотици фудбалски натпревари во Европа. Секако, најголемо внимание се насочува кон топ 5 лигите од Англија, Франција, Германија, Италија и Шпанија, па од овие првенства издвоивме пет предлози од денешната програма.

Лестер – Евертон (16 часот)

Голови не недостасуваат кога играат „лисиците“ и „карамелите“

Шампионот од пред три сезони на свое тло го пречекува амбициозниот Евертон, дуелот е еден од најинтересните мечеви кои се играат денес, особено во Англија.Петте последни меѓусебни пресметки велат дека мора да има победник на овој меч, а Евертон последен пат славеше на „Кинг Пауер“ токму во сезоната кога Лестер ја освои титулата.

Предлог тип: ГГ3+(2.15)

 

Лил – Сент Етјен (17 часот)

Лил сака да го продолжи европскиот сон

Откако минатата сезона одвај се спаси од елиминација од првата лига, Лил направи комплетна револуција во тимот и сега е при врвот на табелата, веднаш зад лидерот ПСЖ. Ова е дуел на второ пласираниот и четврто пласираниот тим во Франција, што значи дека бодовите се исклучително важни за двете екипи. Лил не памети  лигашки пораз од Сент Етјен пред своја публика, а погодоци ветува речиси секоја нивна пресметка.

Предлог тип: 1X & 3+ (2.60)

 

Калјари – Болоња (15 часот)

Калјари шет години чека победа против Болоња

Серија А во сабота отвора со дуелот меѓу Калјари и Болоња. Домаќините веќе шест години трагаат по три бода над Болоња и решени се токму денес да стават крај на таа „црна“ серија. Бодовите се исклучително важни и за двете екипи, бидејќи по седум кола се наоѓаат во долниот дел на табелата. Последната пресметка на „Сардења“ заврши без голови, се надеваме дека денес резултатот нема да биде идентичен.

Предлог тип: 1X & 0-2 (2.05)

 

Борусија Дортмунд – Аугзбург (15:30 часот)

„Милионерите“ европски расположени очекуваат лесен триумф

Дортмунд се враќа во Бундеслигата по големата победа над Монако од 3-0 во ЛШ, а нивните фанови денес очекуваат слична претстава од нивните миленици. „Милионерите“ останаа како единствени непоразени во Германија, па со евентуален триумф ќе го задржат првото место на табелата.

Предлог тип: Т1 1+I & 1+II (2.03)

 

Хетафе – Леванте (16:15 часот)

Леванте сака второ по ред изненадување против Хетафе

Хетафе минатата сезона мораше да се помири со минимален пораз од 1-0 од Леванте пред своите навивачи, а токму денешните гости веруваат дека повторно можат да изненадат. Двете екипи имаат само по една победа од последните пет првенствени натпревари, јасно е дека три бода се единствена опција и за двете страни, но, само еден може тим може да замине со цел плен од оваа средба.

Предлог тип: 1X & 0-2 (2.18)

 

- Оглас -

Најнови вести