Лукаку влегува во форма, но Челзи се лизна против Брајтон (Видео)

Челзи и Брајтон одиграа 1-1 и по овој кикс, Сините избија на второто место на премиерлигашката табела, но само со еден бод плус пред третиот Ливерпул, со тоа што Црвените имаат и еден меч помалку.

Стрелец на голот за Сините беше Ромелу Лукаку, кој првпат сезонава погодува на две премиерлигашки средби по ред. Гостите се покажаа како незгоден ривал, имаа повеќе шутеви и поголем посед на топката и заслужија да дадат гол, а тоа го сторија дури во 91-вата минута, стрелец беше Дени Велбек.

Челзи сезонава има дадено 7 гола со глава по нафрлување од корнер и со тоа се најдобри во Премиер лигата.

Брајтон на 17 меча против Челзи има само една победа, и тоа пред речиси 90 години, а конечно ја прекинаа црната традиција според која досега немаа дадено гол на „Стемфорд бриџ“.

- Оглас -

Најнови вести