Магијата на Азар покажа дека Ливерпул не е несовладлив (Видео)

Челзи на гости го победи Ливерпул со 2-1 и се пласираше во осминафиналето од Карабао купот, а на „црвените“ на Јирген Клоп им го нанесе првиот пораз сезонава. Ова беше одлична најава за она што ќе се случува во сабота, а тоа е премиерлигашката пресметка на овие два тима, кога Ливерпул ќе има шанса да се реваншира.

Домашните поведоа со голот на Стариџ во 58-мата минута, изедначи Емерсон во 79-тата, а потоа во 85-тата минута Еден Азар постигна гол за кој вечерва зборуваат сите љубители на фудбалот на британскиот остров. Азар имаше слалом низ одбраната на Ливерпул и испрати силен шут кој заврши со мрежата за водство од 2-1, што се покажа и како конечен резултат.

Ова е спектакуларниот гол на Азар:

И во другите натпревари, лондонските екипи се радуваа. Вест Хем беше безмилосен кон Маклсфилд и го порази со 8:0, Арсенал беше подобар од Брентфорд со 3:1, а Нотингем со 3:2 го елиминираше Стоук. Тотенхем и Вотфорд одиграа драматични 2:2, па изведуваа пенали во кои повеќе знаење и смиреност имаше фаворитот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести