Димитријевиќ погоди тројка од пола терен во последна секунда, Македонија ја победи Данска

Македонија ја победи Данска на гостувањето во Нествед со тројка од половина терен на Ненад Димитријевиќ, во премиерниот меч за нас во Д групата од претквалификациите за настап на Евробаскетот во 2025 година.

Нено немаше многу време за размислување и во последната секунда погоди на неверојатен начин за триумф од 73:70.

Иако имавме позитива од пет поени, 34:29 по првото полувреме, продолжението го одигравме слабо и бевме пред пораз, но се спасивме на чудесен начин.

Во првото полувреме одлично функционираше одбраната кај гостите од Македонија и примивме само 29 поени за 20 минути игра, но не продолживме во ист ритам.

Данска ја доби третата четвртина со 26:21, а пследната ни припадна нам со тројката на Димитријевиќ, 18:15.

Кај нас и на мечот најефикасен беше Ненад Димитријевиќ со 29 поени, а имаше и по 4 скока и асистенции.

Ѓуроски даде 10 поени, колку што имаше и Војдан Стојановски, доволно за голем триумф на Македонија.

Дарко Јукиќ со 20 поени и шест скока ги предводеше Викинзите како најефикасен кај домаќините.

Следниот меч ќе го играме со Словачка дома, на 28 август, а нашиот следен ривал денеска беше декласиран од Норвешка на свој терен со 87:68.