ДЕФИНИТИВНО: Македонија – Косово ќе играат во Гевгелија

Македонската кошаркарска репрезентација во Гевгелија ќе биде домаќин на Косово, во возвратниот меч од претквалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година. Според потврдата од ФИБА, Гевгелија е градот кој е пријавен како домаќин за овој натпревар.

Салата „26 Април“ треба да биде среќна за Македонија на дуелот кој е закажан за 2 декември. На првиот меч кој се играше во Приштина, Македонија славеше со 76:73. Уште една победа над овој ривал ќе значи речиси сигурно прво место во групата и продолжување на походот кон место на завршницата на континенталниот собир.

По двата одиграни меча, Македонија има две победи, додека Косово и Романија уште не го одиграле нивниот меѓусебен дуел.

- Оглас -

Најнови вести