Македонија останува перфектна, со гранитна одбрана ја растури Норвешка и направи голем исчекор кон втората фаза од квалификациите

Кошаркарската репрезентација на Македонија останува перфектна во претквалификациите за пласман на Европското првенство 2025 откако во салата „26 Април“ во Гевгелија со 58:36 ја совлада Норвешка.

Избраниците на селекторот Александар Јончевски го одиграа најдобриот натпревар досега во претквалификациите и ја остварија најубедливата победа. Клучот за триумфот на Црвено-црните беше одличната игра во одбраната поради која Норвежаните, кои на претходниот натпревар против Данска дадоа 99 поени, сега за 40 минути игра постигнаа едвај 36 поени.
Јончевски и неговиот стручен штаб одлично ја простудираа играта на Норвежаните и успеаја да го неутрализираат нивното најсилно оружје, шутот за три поени и играта во транзиција. Норвешка во триумфот над Данска од 99:75 даде дури 20 тројки од 32 обиди, а вечерва ги промашија сите 21 шут за три поени.

И кај Црвено-жолтите затаи шутот за три поени, погодија само 3 од 13 шута во првото полувреме, но затоа со одлична игра во одбраната надоместија за промашувањата и Норвешка ја оставија само на 18 постигнати поени по првиот дел.

Кошаркарите беа импресивни во втората и во последната четвртина, кога на противникот му дозволија да постигне само по 7 поени.

Во првото полувреме, улогата на главни реализатори ја презедоа капитенот Стојановски, Ѓуроски и Ти-Џеј Шортс, кои заедно дадоа 24 поени, шест повеќе од Норвежаните.

И третата четвртина имаше слично сценарио, Норвешка тргна со серија 0:7, но одговорот дојде со пет поени преку Стојановски и Магдевски, кои ја вратија предноста од плус 14 (39:25). Во 25-тата минута, по тројката на Бојан Крстевски, Македонија дојде до најголеми плус 17 (42:25), а третиот дел заврши со 45:29.

Дилемите околу победникот беа решени на стартот од последната четвртина, кога со тројките на Крстевски и на Робев, Македонија за првпат поведе со повеќе од 20 поени (51:30). До крајот на мечот, Црвено-жолтите рутински ја одржуваа предноста и на крајот славеа со убедливи 58:36.

Војдан Стојановски и Бојан Крстевски дадоа по 14, а Ти-Џеј Шортс и Стојан Ѓуроски дадоа по осум поени.

Македонија в недела, исто така во салата „26 Април“ во Гевгелија, ја пречекува селекцијата на Данска, која има три порази во три меча.