Македонија води на гостувањето против Косово на полувреме (29:34)

Од Приштина, Златко Јуруковски

Одлично отворање на средбата, нашата селекција направи серија од 12-2, со помош на двете тројки на Дамјан Стојановски, за набрзо потоа бекот на МЗТ Скопје да постигне нова тројка и поубеливо водство, 6:17. По мал пад на концентрацијата, избраниците на Јорданчо Давитков дозволија на домашната селекција да се врти во игра, Косово направи серија од 10-1 во последните две минути од првата четвртина, за резулатот по првите 10 минути да биде 16:20 во корист на Македонија.

Со по една тројка во двата коша започна вториот период, но, во следните три ипол минути и двете селекции се мачеа да ја протнат топката во обрачот. По подолг период кошаркарите полека се враќаа во ритам, констано одржувајќи ја предноста од седум, односно девет поени. Сепак, пред паузата Косово ја намали негативата, а Македонија мора да се задоволи со пет поени предност по две одигра четвртини (29:34).

Покрај Стојановски кој е најактивен на теренот со  девет поени, Хендрикс и  Ѓуроски допринесуваат со по седум поени во првото полувреме.

Во салата во Приштина се присутни и раководството на МКФ во друштво на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, а треба да се истакне и дека годинава публиката се однесуваше максимално коректно кон гостите. Немаше исвиркување на македонската химна, а при претставувањето на играчите, некои гледачи му аплаудираа на Бојан Трајковски, поранешниот член на Приштина.

- Оглас -

Најнови вести