Марез „се степа“ да го изведе пеналот за Сити и ја прати топката на трибините (Видео)

Ливерпул ја продолжи низата од 15 години без пораз на „Енфилд роуд“ во дуелите против Манчестер сити. Двете екипи кои се бореа за врвот на табелата во Премиер лигата, на крајот освоија по еден бод, откако мечот заврши 0-0. Овој резултат многу му одговараше и на Челзи, кој со победата над Саутхемптон, сега направи да има водечко трио (сите три екипи имаат по 20 бодови).

Ливерпул и Сити делуваа како повеќе да гледаат да не загубат отколку да се обидат да го добијат дербито. Двете екипи упатија само по два прецизни удари што е премалку да се матираат најдобрите одбрани (двете екипи имаат примено само по три гола сезонава).

Најголемата шанса за погодок ја имаше Ријад Марез за Сити. Во 86-тата минута беше досуден пенал за „граѓаните“. Бернардо Силва се намести да го изведе ударот од белата точка, но Марез покажа дека тој треба да шутира, па Португалецот се повлече. Наместо да ја затресе мрежата на Ливерпул, Марез шутираше многу непрецизно, односно високо, па топката заврши на трибините. До крајот на средбата немаше возбудувања, па Манчестер сити остана и по една и пол деценија без победа на „Енфилд роуд“.

https://youtu.be/x_xbr5q3L2w

- Оглас -

Најнови вести