Марк Маркес ќе стартува од пол-позицијата на првата спринт трка во Мото ГП

Шпанскиот мотоциклист, возачот на Хонда, Марк Маркез, ќе стартува од пол-полизицијата на првата историска спринт трка во новата сезона во Мото ГП шампионатот.

Шпанецот беше најдобар во првите квалификации сезонава, се избори да стартува од пол-позицијата на денешната спринг трка (16 часот) како и на утрешната главна трка за Големата награда на Португалија.

Возачот на Хонда уште во првиот круг од првата квалификациска сесија си обезбеди место во втората сесија, откако постави нов рекорд на патеката во Портимао со време од 1:37.675 минута. Потоа во последниот круг од квалификациите, Маркес повторно извозе најбрз круг, овој пат во време од 1:37.226 минута.

Второто место во квалификациите го освои светскиот шампион Франческо Бањаја кој имаше време од 1:37.290, а трет беше Хорхе Мартин (1:37.454).