Македонија е великан за малиот Гибралтар

Mакедонија денес гостува кај Гибралтар во рамките од првото коло во Лигата на нациите. Составот на Игор Ангеловски е апсолутен фаворит против малата земја која во фудбалскиот свет сè уште чека некаков позитивен исход.

Статистиката е на наша страна, Македонија цела една година нема пораз (последен од Шпанија со 1-2, на 11-ти јуни 2017), или поточно десет меча. Меѓу овие десет натпревари се бројат и петте успешни гостувања, Македонија на пет меча надвор од дома бележи две победи и три реми. Селекторот Ангеловски на теренот ќе ги пушти единаесеттемина најдобри кои му се на располагање, без разлика што сме фаворити на хартија, тоа треба да го потврдиме и на теренот.

Денешните домаќини не можат да се пофалат со статистика како нашата. Всушност, Гибралтар досега нема освоено ниту бод на квалификациските натпревари од европски и светски рамки. Имаат 20 порази на исто толку одиграни мечеви, со катастрофална гол-разлика, 103 примени и само пет постигнати голови. Во составот се со само еден професионален фудбалер, Лијам Вокер, од каде што доаѓа и најголемата опасност кон нашиот гол.

Натпреварот е закажан за вечерва, со почеток од 20.45 часот, а се очекува стадионот „Викторија“ да биде исполнет до последното место, арената која собира само 2.000 посетители.

Дека Македонија е апсолутен фаворит, говори и самиот коефициент според нашата понуда, за „двојка“ е 1.10, за победа на Гибралтар коефициентот е 40, за реми 11. За типстерите кои очекуваат да има повеќе голови на овој меч нудиме квота од 1.45 за 3+, односно 2.15 за 4+.

- Оглас -

Најнови вести