Мерак за обложувачите, сите фаворити победија

Без никакви изненадувања поминаа денешните осум мечеви кои беа на програмата во квалификациите од Лигата на шампионите. Репрезентациите кои ја имаа улогата на фаворити, на крајот и стигнаа до три бода. Немаше ниту еден нерешен резултат, иако па ниту една победа не е со победе од два гола разлика.

Некогашните европски и светски прваци, Италија и Шпанија беа успешни на свој терен. Италија со 2:0 ја победи Финска и тоа благодарение на погодоците на Николо Барела од Калјари во 7 минута и големиот талент на Јувентус Моис Кејн во 74 минута.

За разлика од „аѕурите“, Шпанија повеќе се намачи, но стигна до триумф од 2:1 против Норвешка. Родриго погоди за домаќините во првиот дел, а Норвешка од пенал во 65 минута со голот на Кинг израмни на 1:1. Сепак, само шест минути подоцна, беше досуден и пенал за домаќините, а прецизен беше Серхио Рамос за победа на „црвената фурија“.

По два гола за победа дадоа и Босна и Херцеговина против Ерменија, како и Грција на гости кај Лихтенштајн. Интересно е што седум од осумте средби кои се играа денеска, завршија со 2-3 гола. Единствено Ирска даде еден гол на гости кај Гибралтар и тоа е како најголемо изненадување, што немаше повеќе погодоци на овој дуел.

Резултати: Грузија – Швајцарија 0:2, Гибралтар – Ирска 0:1, Малта – Фарски Острови 2:1, Шведска – Романија 2:1, Босна и Херцеговина – Ерменија 2:1, Италија – Финска 2:0, Лихтенштајн – Грција 0:2, Шпанија – Норвешка 2:1.