Меси постигна четири гола кога последен пат се сретна со Покетино

Барселона вечерва гостува на „Вембли“ во Лондон, каде што ќе го одигра мечот против Тотенхем, во рамките од второто коло во Лигата на шампиони. Ова ќе биде најинтересниот дуел од вечерашните осум средби, а посебен акцент се става на меѓусебниот дуел на двајца Аргентинци – Лионел Меси и Маурисио Покетино.

Кога Меси последен пат играше против екипа која била под водство на Покетино, постигна четири погодоци. На петти декември 2012 година, Барселона на „Камп ноу“ го пречека градскиот ривал Еспањол, а аргентинската мегаѕвезда тогаш беше во животна форма, па во мрежата на тимот кој тогаш го предводеше Покетино, четири пати ја смести топката.

Иако вакво сценарио тешко дека ќе се повтори вечерва, со оглед дека Барса ќе игра против многу поквалитетна екипа, треба да се земе предвид дека Меси знае да им наштети на екипите кои ги води неговиот сонародник. Барселона и Тотенхем претходно одиграа пријателски меч во текот на летото, но тогаш Меси беше на заслужен одмор поради настапот со Аргентина на Мундијалот во Русија.

- Оглас -

Најнови вести