Меси во Парагвај пречекан како крал, но Аргентина не победи (Видео)

Бразил продолжува со перфектен биланс во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар откако со 3:1 славеше на гостувањето кај Венецуела. За Бразилците ова беше деветта победа во девет одиграни меча и речиси веќе има обезбедено место на завршницата на Мундијалот, кој ќе се игра следната година.

Ерик Рамиреш погоди за водство на Венецуела, а домаќините предноста ја чуваа до неполни 20 минути пред крајот, кога се разиграа Кариоките. Најпрво Маркињос израмни на 1:1, а потоа следуваа уште два гола за гостите. Габриел Барбоса погоди во 85-тата минута за комплетен пресврт, а Антони со погодок во судиското надополнување го потврди триумфот на Бразил, кој има максимални 27 бодови со гол-разлика од 22 дадени и само три примени погодоци.

Аргентина не успеа да го скрши отпорот на Парагвај, а мечот заврши без погодоци. Лионел Меси имаше спектакуларен дочек пред стадионот, и тоа од страна на навивачите на Парагвај. Тие скандираа Меси додека автобусот со гостинските фудбалери пристигнуваше на стадионот.

И Гаучосите се без пораз во овие квалификации, но ова беше четврто нивно реми во деветиот меч. Аргентина е втора на табелата со 19 бодови и е во добра позиција за обезбедување место на СП 2022.

Еквадор стигна до третото место на табелата, откако без проблеми со 3:0 ја победи Боливија и сега има 16 бодови, колку што има и Уругвај, кој дома ремизираше без голови против Колумбија. Перу со 2:0 го победи Чиле во дуел на две селекции кои се со мали шанси за место на Мундијалот.

Табела: Бразил 27 бодови (9 меча), Аргентина 19 (9), Еквадор 16 (10), Уругвај 16 (10), Колумбија 14 (10), Парагвај 12 (10), Перу 11 (10), Чиле 7 (10), Боливија 6 (10) и Венецуела со 4 бода од 10 натпревари.