Металург никако да го реши проблемот второ полувреме

Металург загуби од Спортинг Лисабон со 24:31 (полувреме 18:17) и остана само на една победа во Лигата на шампионите. Македонскиот претставник играше добро само во првата половина од средбата, а во вториот период постигна трипати помалку голови, и тоа се покажа како кобно.

По првото полувреме, тимот од скопската Автокоманда водеше со 18:17, се играше доста ефикасен ракомет на двете страни. Димитриоски со 4/4, Лазаревски со 3/3 и Рибеиро, кој имаше 3/4, беа најрасположени во составот на тренерот Брестовац.

Највисоката предност на Металург беше 8:4 во 11-тата минута, а Спортинг првото водство го имаше дури во 36-тата минута, кога Никчевиќ реализираше за 19:18. За жал на домашните, тоа беше почеток на контролата на резултатот на гостите, а клучна беше серијата кога од 24:23, дадоа пет гола по ред за 29:23 на три минути до крајот.

Димитриоски, кому денеска му е именден, со пет гола беше прв стрелец во поразениот тим, а одличен беше и голманот Томовски, кој фати дури 17 топки. По седум кола, Металург има една победа и шест порази.