Металург остана на една победа во СЕХА

Војводина го совлада Металург со 31:30 во натпревар од СЕХА-лигата. Македонскиот тим имаше контрола на резултатот во првото полувреме, но потоа ја испушти предноста и домашните го казнија релаксирањето.

Во 21-вата минута Металург водеше со убедливи 15-8, но финишот на првото полувреме им припадна на ракометарите на Војводина, кои на голем одмор заминаа само со два гола негатива (15-17). Во вториот дел домашните беа подобри, водеа во голем дел од полувремето, но не успеаја да се одлепат.

Во самиот финиш, Војводина погоди за 31-30 на 20 секунди до крајот, скопјани имаа напад за изедначување, но Маџоски не погоди. Шпенде со 7, Токиќ со 6 и Димитриоски со 5 гола беа најефикасни кај редовите на Металург. Голманите имаа само пет одбрани во салата „Слана бара“.

Металург остана на претпоследната позиција само со 4 бода во девет кола. И да победеше, немаше ништо да смени, но вака останува болката за испуштената шанса. Следен предизвик за тимот од Автокоманда е гостувањето кај словачки Татран Прешов во сабота, во меч од ЛШ.