Металург со нов пораз се прости од Лига на шампиони

Металург го претрпе деветиот пораз во последниот 10-ти меч од Лигата на шампиони. Македонскиот вицепрвак загуби на гости кај Татран Прешов со 30:24. Со само два освоени бодови, Металург е вториот најслаб тим сезонава во ЛШ. Единствно послаб биланс имаше швајцарскиот Тун кој е единствен без победа.

Против Татран Прешов, Металург уште еднаш покажа дека не може да игра во ист ритам. Тимот од Автокоманда одлично парираше и на почетокот на второто полувреме имаше нерешено (17:17), а неизвесноста беше до резултат 23:21 за домаќините. Тогаш Металург цели седум минути не успеа да даде гол, а прими пет и разликата се зголеми на 28:21 и се беше познато.

Миха Пучнк со шест гола беше најефикасен кај Металург, Серафимов даде 4 гола, а по три погодоци постигнаа Рибеиро и Арсеновски.