Милевски одбра со кои фудбалери ќе ги нападнеме Италија и Англија

Селекторот на македонската фудбалска А репрезентација, Благоја Милевски, го објави списокот со повикани фудбалери за квалификациските натпревари за ЕП 2024 против Италија (17 ноември) во Рим и против Англија во Скопје (20 ноември).

Официјалниот собир на нашата најдобра селекција за претстојните пресметки против Италија и Англија е закажан за 13 ноември во хотелот „Хилтон“ во Скопје.

„Списокот е ист од минатиот пат. Ме радува што во составот по подолга пауза се враќа Тихомир Костадинов, а сите останати се подготвени. Ниту еден меч не е лесен посебно кога се игра за репрезентација во квалификации. На последните два квалификациски прозорци во септември и октомври покажавме дека и со еден млад тим може да бидеме конкурентни со сите ривали“, изјави Милевски.

На списокот на селекторот Благоја Милевски за последните два меча од квалификацискиот циклус се наоѓаат следните 25-мина фудбалери:

ГОЛМАНИ:

Столе ДИМИТРИЕВСКИ – Рајо Ваљекано, Шпанија

Дамјан ШИШКОВСКИ – Докса, Кипар

Игор АЛЕКСОВСКИ – Работнички

ОДБРАНА:

Висар МУСЛИУ – Падерборн, Германија

Тодор ТОДОРОВСКИ – ЗТЕ, Унгарија

Никола СЕРАФИМОВ – Фехервар, Унгарија

Јован МАНЕВ – Осјек, Хрватска

Езѓан АЛИОСКИ – Ал-Ахли, Саудиска Арабија

Бојан ДИМОСКИ – Акрон, Русија

Ахмет ИЉАЗОВСКИ – Хвидовре, Данска

Стефан АШКОВСКИ – Раднички Ниш, Србија

СРЕДЕН РЕД:

Енис БАРДИ – Трабзонспор, Турција

Тихомир КОСТАДИНОВ – Пјаст Гливице, Полска

Аријан АДЕМИ – Динамо Загреб, Хрватска

Јани АТАНАСОВ – Краковија, Полска

Агон ЕЛЕЗИ – Вараждин, Хрватска

Давид БАБУНСКИ – Мезоковешд, Унгарија

Исник АЛИМИ – Сепси, Романија

НАПАД:

Бојан МИОВСКИ – Абердин, Шкотска

Милан РИСТОВСКИ – Спартак Трнава, Словачка

Дарко ЧУРЛИНОВ – Барнли, Англија

Елиф ЕЛМАС – Наполи, Италија

Ердон ДАЦИ –  Вестерло, Белгија

Александар ТРАЈКОВСКИ – Хајдук, Хрватска

Димитар МИТРОВСКИ – Вараждин, Хрватска

- Оглас -

Најнови вести