„Милионери“ против „банкари“ во дербито на Бундеслигата

„Милионерите“ од Дортмунд против „банкарите“ од Франкфурт, или со фудбалски речник Борусија против Ајнтрахт е дерби на денот во нашиот избор.

Борусија е непоразена во дуелите со Ајнтрахт речиси две години, а и вечерва на „Вестфален“, или како што официјално се нарекува „Сигнал Идуна парк“, е фаворит против гостите од Франкфурт.
Последниот меч во Дортмунд беше драматичен, а го одлучи Миши Батшуаји со погодокот во 94-тата минута, доволен за победа на Борусија од 3-2.

Популарните „милионери“ ќе мора да играат без повредените Омер Топрак и Рафаел Гереро, а веројатно нема да настапи и Кристијан Пулишиќ. Борусија мора да мисли и да штеди сили за стартот на Лигата на шампионите, за гостувањето во Бриж, но и да го победи Ајнтрахт.

Гостите имаат силен адут во првиот стрелец Себастиен Aле. Францускиот напаѓач лани беше топ голгетер на тимот со 13 погодоци, а и сезонава ја почна ефикасно со два од трите погодоци што ги постигна Ајнтрахт.

Тимот од Франкфурт ќе биде ослабен без Јетро Вилемс, кој беше исклучен на претходниот меч и нема право на настап.
Подобрите настапи во последно време во меѓусебните дуели, но и моменталната форма, ја прават Борусија голем фаворит за победа.

„Кецот“ во Бонус Тип во нашите обложувалници е со коефициент 1.56, ремито вреди 4.60, а победа на Ајнтрахт е со квота 6.60.

- Оглас -

Најнови вести