Мишевски: Сите три противници се опасни, но ние веруваме во нашите сили

Македонската ракометна репрезентација ги прави последните подготовки пред настапот на Европското првенство во Дебрецен. Еден од оние кои треба да даде посебна цврстина во дафанзивата е Марко Мишевски. Играчот на Вардар вели дека сите во сосотавот се подготвени и со нетрпение го чекаат новиот голем предизвик.

„Во овие последните неколку тренинзи работиме на сите ситни детали на нашата игра. Ја консолидираме одбраната, а секако работевме и на нападот. Тактички и физички сме подготвени, ги анализиравме сите наши ривали и во овие неколку дена ќе ги одработиме максимално сите зададени задачи од селекторот. Подготвени сме за стартот на Европското првенство“, вели Мишевски.

Централниот бек е оптимист дека Македонија може да се надигрува со сите три противници во групата.

„Што се однесува до ривалите во нашата група, имаме одиграно доста натпревари со Словенија. Ги познаваме добро, тоа е селекција која има квалитетни играчи, кои играат главна улога во своите клубови во Лигата на шампиони. Исклучително силна репрезентација, можеби тие се фаворити, но ние секако дека се надеваме на позитивен резултат, бидејќи имаме свои адути, а секако и квалитет. Црна Гора исто така е квалитетна екипа. Тој двојбој во второто коло ќе биде важен и за двете екипи, секако дека нема да ги потцениме. Ние ќе играме максимално на сите три натпревари во групата па така ќе биде и на оваа средба. Данска е светски шампион и можеби фаворит и за европскиот трон. Ние ги изненадивме во Скопје во квалификациите за ова Европско првенство. Мораме да веруваме во себе и овој пат“, е анализата на Мишевски.

- Оглас -

Најнови вести