Младите фудбалери не го положија испитот против Полска

Фудбалската репрезентација на Македонија до 19 години претрпе пораз од 4-3 против Полска на пријателскиот натпревар кој се одигра во Белхатов. Иако нашата селекција прва стигна до водство по автогол на домаќините во 28-та минута, полските фудбалери за брзо се вратија во игра, па во 38-та и 41-та минута направија пресврт во своја корист.

Во второто полувреме Полјаците до 60-тата минута постигнаа уште два погодоци, додека Македонија до крајот на средбата возврати со два гола и успеа да ја намали негативата на 4-3.

Следен предизвик за нашата млада репрезентација е пријателски натпревар против селекцијата на Англија. Мечот кој е закажан за 16-ти октомври, ќе се одигра во Бирмингем во базата на англиската фудбалска федерација.