Модриќ е фудбалски крал за сезоната 2017/18

Лука Модриќ е добитник на престижното признание на ФИФА, фудбалер на сезоната, и тој ќе ја има круната до следниот избор.

Хрватскиот репрезентативец заслужено е број 1 во светот на фудбалот, по освојувањето на новата европска круна со Реал Мадрид во Лигата на шампионите и со среброто на Мундијалот во Русија, што го освои со репрезентацијата на Хрватска.

Во конкуренција беа и Кристијано Роналдо и Мохамед Салах.

Најдобар тренер е селекторот на Франција, Дидие Дешамп, најгол е тој на Салах против Евертон, а избран е и тимот на сезоната.

 

- Оглас -

Најнови вести