МЗТ со повеќе од четири разлика ќе го победи Еуро Никел

Еуро Никел во салата „Јасмин“ во Кавадарци е домаќин на МЗТ Скопје Аеродром во дербито од третото коло во кошаркарското првенство на Македонија. Ова ќе биде дуел на двете екипи кои минатата сезона играа во финалето на плејофот, а аеродромци без многу проблеми ги добија трите меча и стигнаа до нова титула во шампионатот.

По првите две кола од новото првенство, и МЗТ и Еуро Никел имаат по една победа и пораз. Овој меч може да го одиграте и во Sport Life, каде што гостите ја имаат фаворитската улога. Шампионот е фаворит дури и со услов да победи над 4,5 поени, а основната граница за бројот на постигнати поени е 160,5.

Може да комбинирате и полувреме-крај, како и тоа по колку поени ќе дадат екипите во првата или втората четвртина. Сите игри од Sport Life за овој меч може да ги проверите ТУКА.

Во денешниот утрински термин од 11:30 часот, Пелистер со одлична игра во третата четвртина, која ја доби со 30:12, успеа да го победи Феникс со 86:74. Битолчани со овој триумф се израмнија со ТФТ Скопје и Работнички како единствени со максимален учинок.