На девет од последните 10 меча било голеада: Дербито кое „плаче“ да се одигра гол-гол 3+

Баер Леверкузен го пречекува Баерн Минхен во дербито на Бундеслигата. Двете екипи имаат по 16 бода од седум кола и со евентуална победа ќе се најдат на лидерската позиција на табелата, каде што сега е Борусија Дортмунд со 18 бодови.

Дербито ќе биде двобој на најефикасните екипи во првенството, а дека треба да се очекуваат погодоци, покажува и традицијата. На девет од последните 10 меѓусебни средби двете екипи давале барем по еден гол, а на крајот било со 3+. Во сите тие последни 10 средби, на крајот имало и победник, а дури седум пати имало и 4+ погодоци.

Ако се гледа традицијата, моментната напаѓачка форма на двата тима, денеска на „Бај Арената“ на Леверкузен може да очекуваме погодоци во двете мрежи. Во Sport Life одличен е коефициентот да биде ГГ4+, нешто што треба да биде сигурица на денот.

Последни 10 меѓусебни средби:

Баерн М. – Баер Л. 2:0

Баер Л. – Баерн М. 1:2

Баер Л. – Баерн М. 2:4

Баер Л. – Баерн М. 2:4

Баерн М. – Баер Л. 1:2

Баер Л. – Баерн М. 3:1

Баерн М. – Баер Л. 3:1

Баер Л. – Баерн М. 2:6

Баерн М. – Баер Л. 3:1

 

- Оглас -

Најнови вести