На пријателски меч од женски фудбал, имаше речиси 78 илјади гледачи

Контролата помеѓу женските национални тимови на Англија и Германија, постави рекорд според посетата на еден фудбалски натпревар на кој настапиле фудбалерки. Средбата која се играше на „Вембли” во Лондон и заврши со 2-1 за Германките, беше проследен од 77.678 присутни гледачи на трибините. Со тоа, овој меч стана најпосетениот пријателски дуел во историјата на женскиот фудбал.
09.11.2019, Großbritannien, London: Fußball, Frauen: Länderspiel, England – Deutschland. Alexandra Popp (l) erzielt das erste Tor der deutschen Mannschaft. Foto: John Walton/PA Wire/dpa – ACHTUNG: Nur zur redaktionellen Verwendung und nur mit vollständiger Nennung des vorstehenden Credits +++ dpa-Bildfunk +++
Женската репрезентација на Англија само вторпат во својата историја играше на најлегендарниот англиски стадион. Првиот пат беше пред 5 години против Финска, кога мечот од трибините го следеа над 55 илјади луѓе.
Женскиот фудбал само ги подобрува рекордите, откако пролетва дербито за титулата во Шпанија помеѓу Атлетико Мадрид и Барселона го следеа 60.739 гледачи.
- Оглас -

Најнови вести